O mne

„Plány sa menia, ale sú dôležité.“

Na vrchu stúpania
Na vrchu stúpania v horách Koloráda.
Cestovanie v Austrálii Karol Voltemár
Cestovanie na bicykli naprieč Austrálskym kontinentom z východu na západ.

Karol Voltemár

Marketér / Podnikateľ / Cestovateľ

Narodený: 14.12.1983
Bydlisko: Bratislava, Slovensko
Koníčky: cestovanie, podnikanie, cyklistika, turistika, beh, web, online marketing

Každý z nás má svoj unikátny príbeh, ktorý sa niekde začína aj končí. Sú to príbehy nielen životné, ale aj jednotlivých našich aktivít, skúseností a myslím si, že každý svojim spôsobom stojí za to a je originálny. Každý príbeh nesie svoje posolstvo, ktorým sa môžeme inšpirovať alebo ponaučiť. Kde sa začal tento príbeh?

Ako to začalo

Od detstva som miloval listovať si v cestovateľských časopisoch a snívať o ďalekých krajinách a dobrodružstvách, k čomu na priviedla moja babka, ktorá tieto časopisy odoberala. K športu ma priviedla moja mama. Ako lenivé dieťa, ktoré túži hrať počítačové hry som bol donútený športovať, čo som nemal vždy rád.

Tým že som sa musel venovať športu do veku, kedy ma mama mala ešte pod kontrolou, vybudoval som si k nemu vzťah. Nakoniec sa aktívny spôsob života stal mojou neoddeliteľnou súčasťou. Od detstva som mal vzťah aj k prírode. Mama nás brávala ako deti do hôr a chodil som na lesné tábory, kde som sa naučil ako prežiť v prírode. Ako dieťa z mesta to bolo pre mňa veľmi dôležité. Zvykol som si na skvelý pocit a endorfíny ktoré som zažíval po výkone alebo pobyte v prírode.

Na strednej škole som začal jazdiť na biku. Občas som sa pridal k spolužiakovi, alebo som sa sám vydal do Malých Karpát pri Bratislave, či na moju obľúbenú hrádzu. Okrem bicykla som sa venoval aj iným športom ako je beh, korčuľovanie, basketbal, futbal a turistika. Kolektívne športy neboli pre mňa to orechové, pretože mám rád kontrolu nad situáciou, čo sa tu nedá odhadnúť. Cyklistika mi prirástla k srdcu hlavne slobodou, a výlety po okolí sa zmenili na výlety za hranicami Slovenska.

Karol Voltemár Vancouver
Jazdím okolo Vancouveru v chaldnejšom jarnom počasí.

Moja prvá cykloturistická expedícia bola v roku 2004, kedy sme sa vydali do Bulharska na bicykloch na takmer mesiac. Cestovanie bicyklom ma očarilo. Spoznával som krajiny, bol som v kontakte s ľuďmi, cítil som že toto je spôsob cestovania, ktorý ma napĺňa najviac. Odvtedy som každý rok podnikol niekoľko ciest na bicykli na Slovensku a v zahraničí.

Bicykel je mojim primárnym dopravným prostriedkom po meste, do práce. Keďže sa venujem pasívnej práci v IT sfére musím tento sedavý spôsob života vybalansovať pohybom. Šport a aktívny život sú jediné riešenie ako sa môže človek hravo popasovať s pasívnou prácou. Pravidelný tréning a vytrvalosť je tiež skvelým spôsobom ako dosiahnuť úspechy v reálnom živote v mnohých sférach.

V roku 2009 som mal vážnu nehodu na lyžiach, kedy som utrpel dvojitú fraktúru stehennej kosti. Niekoľko mesiacov som sa nevedel samostatne pohnúť. Verdikt lekárov bol neúprosný: „Na šport môžete zabudnúť.“. No ja som sa nevzdal a práve odhodlanosť a športové návyky z môjho života mi pomohli dostať sa späť. A tak ako sa vraví, kde je vôľa, tam je cesta, dostal som sa postupom času späť. Všetky aktivity sa zrazu obmedzil iba na cestnú cyklistiku, pretože akékoľvek otrasy mojej železnej konštrukcii nerobili dobre.

K mojej vášni, cykloturistike som sa vrátil v roku 2010, kedy som strávil mesiac vo východnom Turecku. Veľké kopce na moje potešenie moja noha zvládla, a vtedy moja myšlienka prejsť svet na bicykli znova ožila. Mám rad keď sú veci ktoré robím, efektívne. Cesta okolo sveta je mojou životnou výzvou, no cestovanie má aj iné benefity. Spoznávanie nových miest, ľudí, zážitky, jedlo, iné kultúry. To všetko ma obohacuje a dáva môjmu životu iný rozmer.

Samozrejme cestovať sa dá rôzne. Prečo dlhá cesta? Ak chceme niečo vidieť, je potrebné mať čas. Otázka znie, kde sa dá kúpiť a kto vám ho dá. Tu vzniká ďalšia motivácia prečo sa vydať na dlhú cestu. V podstate nejde len o cestovanie, ale aj zmenu životného štýlu na dlhú dobu, ktorá prinesie aj iné benefity. Cestovanie nie je navštívenie známych miest, ako si to veľa ľudí predstavuje. Sú to ľudia, zážitky a chvíle strávené v rôznych kultúracha odlišných miestach.

Na dlhú cestu na bicykli som sa nemohol vydať zo dňa na deň. Potreboval som poriadnu fyzickú prípravu. Okrem toho je treba sa na cestu pripraviť i finančne. Okrem práce a šetrenia som si založil firmu a začal realizovať dlhodobé projekty. V roku 2014 som sa spojil so spoločníkom a pribral som pár ľudí do tímu. Máme zopár klientov a plánujeme niekoľko ďalších e-commerce projektov. Nič nepadne z neba samo, a preto si uvedomujem aká dôležitá je sústavná práca a rozvíjanie projektových myšlienok.

Vo svojom živote som prešiel rôznymi pozíciami. Od vzdelávania v IT, programovanie, dizajn, reklamu, online marketing až po prácu ako konzultant som zistil, že model fungovania sveta mi neponúka uplatnenie po akom túžim. Ku kvalitnému životu je potrebný balans. Kreativita a čas tvoriť a rozmýšľať ide do ústrania práve kvôli rutine, ktorú mnohí z nás zažívajú. Tie sú veľmi dôležité a tak som sa rozhodol, že si to spravím po svojom. Odbúram pribúdajúci stereotyp a ideálny spôsob je práve cestovanie. To mi dáva čas a otvára nové obzory.

Kariérne som hľadal a objavoval moje možnosti dlhšie. Skôr ako na kariéru som sa zameriaval práve na cestovanie a užívanie si toho čo mám rád. Samozrejme od istého bodu v živote som sa snažil robiť iba veci, ktoré mi prišli zaujímavé, užitočné alebo ma čisto bavili. Prešiel som si veľa pozícií, z ktorých každá mi niečo dala. Od vzdelávania v IT, cez programovanie, dizajn, reklamu, online marketing, ale aj prácu na pozícii ako konzultant som zistil, že model fungovania vo svete dnes mi neponúka uplatnenie, tak ako by som to ja potreboval. Ku kvalitnému životu je potrebný balanc. Kreativita a čas tvoriť a rozmýšľať ide do ústrania práve kvôli rutine, ktorú veľa z nás zažíva. Tie sú veľmi dôležité a tak som sa rozhodol, že si to spravím po svojom. Odbúram pribúdajúci stereotyp a ideálny spôsob je práve cestovanie. To mi dáva čas a otvára nové obzory.

Príprava pred cestou bola dosť intenzívna. Počas troch rokov som strávil 4 000 hodín tréningom, regeneráciou, a aktivitami s tým súvisiacimi. Dva roky po nehode som sa odvážil ísť na prvé cyklistické preteky, kde som dosiahol lepšie časy, ktoré pevne verím ešte posuniem. Pred cestou som najazdil 60 000 km, čo mi veľmi pomohlo.

Najviac svojej energie vkladám do Cesty okolo sveta alebo World Bike Travel. Ide o najväčšiu výzvu môjho života s cieľom prežiť, zažiť, naučiť sa, spoznať, vidieť, a poriadne hrabnúť na dno svojich fyzických a mentálnych síl. Chcem spoznať svet, ľudí, nové kultúry, no hlavne seba samého.

Trail Ridge v Koloráde na bicykli
Na bicykli idem cez horské sedlo Trail Ridge v Koloráde.

Aktuálne podnikám, venujem sa cestnej cyklistike, vývoju e-shopov, webstránok, webdizajnu a marketingu ako konzultant a projektový manažér.

Okrem toho prevádzkujem aj online magazíny so zameraním na tréning a zdravý životný štýl, cestovanie a tému cykloturistikaMajú teraz pre mňa minimálnu prioritu, ale ak by sa niekto našiel, kto by ich chcel so mnou rozvíjať, stačí napísať. Od roku 2010 podniká a založil marketingovú agentúru Madvisoplatformu na prenájom e-shopu Midasto.

Jedna odpoveď na “O mne”