Kategórie
Blog

Strácanie sa na bicykli v Alpách a strednej Európe

Po takmer mesiaci na ceste oddychujem v meste Graz v Rakúsku. Zmáčaný, mierne chorý, ale spokojný z toho, že počasie ma nezlomilo. Boli minimálne tri veľmi náročné etapy a momenty, kedy sa láme chlieb. Konečne sa vyjasnilo, čomu sa veľmi teším.

Bicykel okrem kolies šľape dobre, až na dobré piliny v plášťoch ešte zo servisu a nie veľmi kvalitné kolesá. Zadné už malo prvý problém po 1800 km. Prešiel som vyše 2500 km cez množstvo krajín, ktoré poznám, ale aj tak vždy sa snažím navštíviť nové miesta a objavujem ich nanovo. Každá krajina sa mení a teda aj zážitok môže byť iný. To ovplyvňuje aj počasie, na ktoré som zrovna šťastie nemal.

Na hraniciach Nemecka
Na hraniciach Nemecka v kopcoch na Šumave.

Zo Slovenska som s chalanmi prešiel cez Čechy a z Nemecka idem už sám. Prešiel som zopár krásnych častí južného Nemecka a prešiel cez Rakúsko do Švajčiarska. Stretol som zopár skvelých ľudí, ale celkovo sú ľudia tu odmeranejší.

Cycklocesty v Rakúsku
Cycklocesty v Rakúsku v upršanom počasí.
Warmshowers hostiteľ
Warmshowers hostiteľ a ja na raňajkách pre jazdou.

Mal som šťastie na super miesta, kde som prespal alebo kempoval. Každým dňom naberám v zime stratenú kondíciu. Nohy mám lepšie aj napriek daždivému uzimenému počasiu.

Najnižšiu teplotu som mal 0 stupňov. Najvyššie miesto, ktoré prešiel zatiaľ bolo horské sedlo Bernandino 2066 m nad morom na mojej ceste zo Švajčiarska do Talianka. Ráno bolo 8  v doline a na sedle pršalo a bolo okolo 0.

Bolo tam chladno, pršalo a zjazd bolel. Navyše som musel meniť brzdové gumičky na vrchu kopca a pri šmyku som sa takmer zabil. Všetko bolo klzké a okolo samý sneh. Cez Alpy sa ešte stále motá studený front.

Na horskom sedle Bernandino
Na horskom sedle Bernandino v neprianznivom počasí pri teplote 0 stupňov.

Z Bergama som po oprave kolesa prešiel až do Verony. Narazil som na skvelý párik, ktorý ma nechal prenocovať a oddýchnuť. Pozrel som si mesto a pojazdil v okolí na bicykli. Odtiaľ som začal šliapať do Dolomitov cez krásne Lago di Garda.

Údolie v stúpaní
Údolie v stúpaní cestou z jazera Garda.

V Dolomitoch ma chytilo sneženie a horské sedlá zavreli, zišiel som do doliny a bicykloval až do Rakúska cez horské údolia a popri rieke Dráva. V Rakúsku si naozaj môžeme vychutnávať prírodu a jazdu na bicykli. Vodiči sú slušní a je tam veľa cyklistických ciest.

Prečo cestovať na bicykli, aj keď to je občas nebezpečné?

Znie to trošku strašidelne. Ale nie, nezbláznil som sa! Prečo to celé robím? Dôvodov je veľa. Jedným z nich je prekonávanie seba a objavovanie svojich limitov na bicykli. Samotná cesta okolo sveta má ukázať tiež, že bicykel je skvelý dopravný prostriedok a dokáže dopraviť aj na samý „koniec sveta“.

Môžeme sa prepraviť z miesta na miesto a ešte aj pre seba niečo spraviť. Pravidelná aktivita je niečo, čo ľudské telo potrebuje, aby fungovalo. V kombinácii s horami, čerstvým vzduchom, kvalitnou stravou je výsledok taký, že sa cítim skvele. Nič nie je zadarmo.

Je treba prekonať samého seba, únavu, bolesť svalov alebo ísť v chlade. K tomu treba aj kus odhodlania a ako sa vraví „mať na to hlavu“. Ak by som cestoval bez bicykla, asi by to nebolo úplne ono na tak dlhú dobu. Popri tom spoznávam ľudí, objavujem neznáme a seba v ňom, tak ako každý iný cestovateľ. Dôležité je sa stále hýbať vpred a cestovanie každému dá viac, ako stojí.

Najkrajšie miesta na ceste počas prvých týždňov

Najkrajšie miesta, ktoré sa mi doteraz veľmi páčili a odporučil by som ich sú určite jazero Chiemsee v Nemecku, jazero Maggione v Taliansku a ich okolie, ktoré sú ideálne na aktivity nielen na bicykli. Z miest hlavne Český Krumlov, Bergamo, Mikulov, Chur, Passau. Krásne sú Alpy vo Švajčiarsku, dolnom Nemecku a majú tam aj skvelé cyklistické cesty.

Rozpočet cesty sa mi zatiaľ pohybuje v rozmedzí od 2 EUR až 78 EUR na deň, keď som musel nakúpiť nové gumičky a riešiť servis bicykla s ubytovaním naraz. Inak sa to dá, keďže sa pohybujem v relatívne drahej časti sveta.

Jazero Chiemsee Nemecko
Jazero Chiemsee podvečer.

Spal som už od stanu, až po spacák na karimatke pri vchode supermarketu, v hosteli, penzióne až po ubytovanie cez Couchsurfing, Warmshowers. Je to pestré, lebo nie vždy je, kde prespať a ubytovanie, si zaplatím len ak potrebujem zregenerovať alebo je veľmi zlé počasie.

Údolie rieky Dráva
Údolie rieky Dráva v Rakúsku ešte so snehom na vrcholkoch kopcov.

Na ceste nie som sám pomáhajú mi ľudia blízky, ale aj ľudia, ktorý mi občas poskytnú prenocovanie u nich doma a poskytnú tak kúsok svojho miesta. Veľmi by som chcel všetkým, čo pomohli, poďakovať. Niekedy človeku cudzí ľudia, ktorí o nás nič nevedia pomôžu viac ako tí, ktorí mohli.