Kategórie
Ako začať s cestovaním na bicykli

Ako začať s cykloturistikou

Veľa ľudí by chcelo vidieť svet a možností ako to spraviť je neskutočne veľa. Je na každom aký spôsob dopravy a spoznávania sveta zvolí, ale jedno je isté, že cestovanie nám otvorí nové obzory a obohatí naše poznanie.

„Nemôžeš precestovať svet, ak nevyrazíš.”

Jeden zo spôsobov ako spoznať svet je ho precestovať na bicykli. Nie je to samozrejme ten najľahší spôsob. No ja by som každému odporučil, hlavne kvôli tomu, že ide o pohyb a skvelý spôsobom spoznávania krajín, ktorý iné dopravné prostriedky neumožňujú.  Navyše umožňuje prekonávať neustále aj samého seba.

Na bicykli do oblakov Karol Voltemár
Na bicykli stúpam na sedlo vyše 2600 metrov nad morom.

Čas beží a príležitosti vyraziť čakajú len na náš, kedy ich chytíme. Preto netreba váhať a dôležité je skúsiť.  V bežnom živote to je jednoduché. Stačí si spraviť plán a držať sa ho je jednoduché. Na ceste mať plán je len pomocná barlička, ale je dôležité vedieť kam chceme ísť, čo vidieť a zažiť.

Kempovanie v lese pri ceste
Kempovanie v lese pri ceste na ceste okolo sveta.

Na ceste do cieľa sa vyskytne množstvo neplánovaných vecí. Všetko sa musí prispôsobiť okolnostiam. To závisí aj na schopnosti improvizovať, skúsenostiach a spoliehať sa dá hlavne na vlastný inštinkt.

Ten v dnešnej dobe ľudia postupne strácajú, lebo v bezpečných vodách prístavu už takmer nie je potrebný a dlhodobý pobyt na cestách ho pomáha obnoviť. Netreba sa báť vycestovať, ale bez skúseností opatrne. Ďalej píšem o krátkom neplánovanom zážitku čo sa mi cestou stal a jedna z vecí, prečo sa oplatí cestovať nielen na bicykli.

„Presne to je to čo ponúka cesta – neobjavené dobrodružstvá, nových ľudí a super miesta, ktoré ak knihu neotvorím, nikdy sa do nej nezačítame.“

Krátke dobrodružstvo v Amerike

Na mojej ceste v Severnej Amerike som prešiel na bicykli  Kanadu z mesta Vancouver na pobreží Tichého oceánu až po Toronto. Následne Spojené Štáty z Niagarských vodopádov cez stred a západ krajiny  až do Seattle. Na ceste som stretol množstvo skvelých ľudí a niektorí sa so mnou chvíľku zviezli. Pridal sa ku mne aj Daniel, ktorý mi pomohol v Kanade a okrem postele sme s jeho priateľmi strávili zopár super dní vo Winnipegu.

Spadnutá cesta Kolorádo
Spadnutá cesta, cez ktorú prechádzame na bicykloch.

S Danielom sme cestovali chvíľku po štátoch Wyoming a Colorado, kde sme každý deň zdolávali množstvo prevýšení za účasti extrémov počasia – horúce dni, chladné noci a vietor. Proste množstvo extrémov. Blížili sme sa ku koncu našej spoločnej cesty a posledné dva dni nám 300 km dalo riadne zabrať.

Na vrchu stúpania
Na vrchu stúpania v horách Koloráda.
Trail Ridge v Koloráde na bicykli
Na bicykli idem cez horské sedlo Trail Ridge v Koloráde.

Počas jazdy sme mali nádherné výhľady. Pocit z cyklistickej jazdy ešte lepší. Prechádzali sme prázdnou a suchou krajinou južného Wyomingu a bojovali s protivetrom. Teda nebolo to zadarmo, tak ako to pri cykloturistike býva.

Skončili sme v malej horskej dedinke. Po celom dni na bicykli, kde sme šli celý deň do kopca sme to zakončili v mexickej reštaurácii. Tam sme si dali chutné špeciality mexickej kuchyne. Tieto typy reštaurácií bývajú v Spojených Štátoch trochu lacnejšie ako iné. Zjedli sme ich rýchlosťou svetla, lebo sme boli hladní a bez energie. Už bolo neskoro a na ubytovanie sme nemali.

Spotení sme sa prezliekli na záchode a vybrali sme sa do tmy hľadať miesto na spanie. Zakotvili sme vedľa plateného kempu, kde sme položili naše karimatky a spacie vaky na zem. Obloha bola čistá a na dážď to nevyzeralo. Posledný pohľad mi padol na jasnú oblohu plnú hviezd. Unavený som zaspal aj napriek tomu, že ma tlačili kamienky zospodu, lebo karimatka so vzduchom už vzduch nedokázala udržať.

Cyklistika až do západu slnka
Jazda na bicykli až do západu slnka s krásnymi výhľadmi.

Deň na to náš čakal ešte dlhší deň smerom do mestečka Jackson kúsok od národného parku Teton. Ráno sme začali príjemnými raňajkami v kafé pri ceste v tradičnom americkom štýle. Okrem stúpania a krásnej cyklistickej cesty popri rieke nás na konci dňa čakal šok. Nemali sme možnosť kempovať, všetko bolo absolútne nereálne predražené.

Po dlhšom prieskume na internete v miestnom rýchlom občerstvení (jediné jedlo, na ktoré sme mali) sme objavili pri rieke miesto, kde sa môžeme zložiť hlavu. Bolo hodina do polnoci a vyrážame nočným mestečkom za cieľom. Pri cyklistickej ceste je osvetlený dom s párty v plnom prúde a Daniel sa mi stratil. Hľadám ho a zahliadnem ako sa rozpráva s ľudmi pri dome.

Podídem bližšie k rozhovoru, podnapitý chalan ledva rozpráva a Daniel ma zoznamuje s novým kamošom. Zavolá Kelsey, ktorá to tam vedie a je pri vedomí. Pozve nás dnu, že tam môžeme zostať koľko chceme. Dostali sme každý izbu s posteľou.

Jackson párty
Jackson párty s náhodnými ľuďmi.

V podstate neodmietame a Daniel svoj posledný deň na ceste so mnou strávi v pohodlí a môže osláviť narodeniny. Ja si pred jazdou na bicykli cez Yellowstone oddýchnem. Večer ideme na koncert, druhý deň sa plaviť na nafukovačkách a kolesách na Snake River s ďalšími ľuďmi a skáčeme z vyše 10 m do rieky. Máme nových kamošov a spoznali sme ďalších super ľudí. Kelsey s jej rodinou mi pomohli aj ďalej na mojej ceste Severnou Amerikou.

Kelsey a ja
Kelsey a ja pred odchodom.