Kategórie
Blog

12 najlepších horských sediel na bicykli

Vyše tri roky som na cestách na bicykli a v stúpaniach som najazdil vyše 400 tisíc metrov výškových. To je okrem mnohých skvelých zjazdov aj veľa driny na bicykli s batožinou.

Niektoré boli len bežné kopce, ktoré majú tiež svoje čaro, ale nie sú rozhodne žiadna výzva zopár z nich stojí za to aj popísať a tým inšpirovať iných, k ich zdolaniu. Tu je teda môj zoznam zaujímavých horských sediel, cez ktoré som prešiel.

San Bernandino

Švajčiarsko 2066 m

Alpské stúpanie vo Švajčiarsku, ktoré zo doliny medz kopcami ide až na horské sedlo San Bernandino a cesta vedie neďaleko vodnej nádrže Sufnersee. Pre mňa je to zaujímavé stúpanie aj tým, že som zjazd takmer neprežil, lebo na vrchu bolo okolo nula stupňov.

V stúpaní na San Bernandino
V stúpaní na San Bernandino.

Všetko sa šmýkalo a pokazila sa mi brzda. Jej výmena bola nevyhnutná a premrzol som až na kosť. V zjazde mi to až tak dobre nebrzdilo a ešte som si poškodil topánku. Zjazdy by boli skvelé, nebyť zlého počasia  technických problémov s bicyklom Nakoniec ma zachránil Warmshowers host v dedinke Roveredo.

San Bernandino Karol
Na horskom sedle San Bernandino.

Hochtannberg Pass

Rakúsko 1675 m

Stúpanie začína v údolí rieky Lech a vedie cez mestečko Warth v Rakúsku. Zjazd  má krásne scenérie a na mojej ceste mi vyšlo aj počasie na mojej ceste do Lichtenštajnska.

Hochtannberg Pass horské sedlo
Hochtannberg Pass horské sedlo na bicykli s výhľadom na zasnežené kopce.

Lovćen zo zátoky Kotor

Čierna Hora 1700 m

Zo zátoky Boka Kotorska vedie stúpanie, ktoré vedie až do národného parku Lovćen. Krásne tiahle stúpanie z množstvo serpentín a výhľadmi na zátoky je jedno z najkrajších na Balkáne a nielen v čiernej Hore. S Heni sme ho vystúpali a skončili na sedle.

Stúpanie nad Boka Kotorska
Stúpanie nad Boka Kotorska do národného parku Lovćen.

Stan sa nám nepodarilo ani vytiahnuť, lebo tam bolo neskutočne veľa komárov a tak sme prespali v drevenom prístrešku. Počasie bolo super a aj výhľady. Zážitok skvelý, ale nebolo to zadarmo.

Oddych na okraji serpentínky
Oddych na okraji serpentínky v stúpaní na Lovćen.

Stúpanie na Vigla

Grécko 1425 m

Z Albánska som prešiel do Grécka cez vyschnutú krajinu a dostal som sa do stúpania na Vigla. Odtiaľ som sa spustil krásnym zjazdom do mesta Florina.

Vigla stúpanie
Vigla stúpanie výhľady do doliny.
Vigla Grécko výhľad
Vigla výhľad do údolia.

Ovit Dagi

Turecko 2640 m

Moje obľúbené stúpanie v Turecku a absolvoval som už dva krát. Od mora až do vyše 2600 m nad morom je to aj veľmi ťažké stúpanie. Vedie od z mesta İyidere pri až do mesta Ispir, ktoré je v údolí na druhej strane. Mne s Helmutom sa to nepodarilo zdolať úplne od mora, ale začali sme v mestečku Ikizdere.

Z Ikizdere na bicykli
Z Ikizdere na bicykli zeleným údolím.

Prímorská časť hôr je zelená a na druhej strane je už sucho. Stúpanie vedie doslova nad oblaky a ponúka super zážitok. Cestou dole sa mi pokazila tretra a nemohol som si zjazd vychutnať, ako by som si predstavoval.

Stúpanie na Ovit Dagi
Ja v stúpaní do oblakov na Ovit Dagi.

Tazekka National Park

Maroko 1460 m

Národný park Tazekka v Maroku je skvelým miestom nielen na turistiku, ale aj bicykel. V srdci hôr z vyschnutého údolia som vystúpal až do zelených kopcov. Cestou bez áut si možno vychutnávať prírodu a výhľady.

Maroko národný park Tazzeka
Maroko národný park Tazzeka je skvelým miestom na bicykel alebo turistiku.

Ráno ma čakal zjazd v hmle a oblakoch, ktorý viedol až do červeno oranžového kaňona. Zážitok už nebol najlepší kvôli počasiu, ale určite by som toto miesto na bicyklovanie odporučil každému, kto má rád krásne stúpania.

Ovce Tazzeka Maroko
Ovce v národnom parku Tazzeka Maroko.

Bin El Quidan – Azilal

Maroko 1520 m

Krásne stúpania pre cykloturistiku sú v okolí vodnej nádrže Bin El Quidane, ktorá vyzerá ako more v horách. Stúpania sú miestami veľmi strmé a treba byť pripravený.

Bin El Quidane z vrchu
Bin El Quidane z vrchu v stúpaní.
Bin El Quidane podvečer
Bin El Quidane podvečer pri jazde okolo priehrady.

Arthur’s Pass

Nový Zéland 802 m

Zo Springfield do mesta Hokitika na Novom Zélande sa dá dostať cez horské sedlo Arthur’s Pass. Cesta ponúka krásnu prírodu a výhľady v údolí pri riekach pod ľadovcami a horami.

Pred stúpaním Arthur's Pass
Pred stúpaním Arthur’s Pass s výhľadom na jazero.

Trail Ridge

Spojené Štáty Americké 3 713 m

Ráno sme poskladali spacáky z terasy a dali si skvelé raňajky, na ktoré nás pozvala pani z domu.  Bol som dosť unavený, lebo večer nám nedal spať pri domoch potulujúci sa medveď. Prvá časť stúpania bola náročná, ale bol tam skvelý výhľad.

Stúpanie Trail Ridge
Stúpanie Trail Ridge nie je veľmi strmé, ale je tiahle.

Vyrazili sme na stúpanie Trail Ridge, kde sme si zakúpili vstupné rovno na viac národných parkov. Bolo to super stúpanie, až na množstvo áut cestou hore. Stúpanie skvele, výhľady perfektné a kyslíka málo. Zjazd tiež výborný a rozhodne musím odporučiť.

Hory Kolorádo
Výhľady v horách Koloráda.
Ja a Daniel v stúpaní
Ja a Daniel v stúpaní oddychujeme.

Conococha – La Union

Peru 4800 m

Pohorie Cordillera Blanca v Peru má niekoľko horských sediel a cez jedno z nich som mal tú česť prejsť na bicykli. Ráno som štartoval v 4000 m, ale nasledoval po menšom sedle 4300 m zjazd a opäť stúpanie až do 4800 m. Na vrchu stúpania nebol kyslík prešľapoval som naprázdno, akoby som ani nevedel zatlačiť. Nakoniec som to zvládol a obratom som bol v dlhom klesaní.

Cordillera Blanca výhľad
Cordillera Blanca výhľad takmer z vrcholu stúpania.
Zjazd do doliny Cordillera Blanca
Zjazd do doliny Cordillera Blanca Peru.
Na bicykli Cordillera Blanca
Na bicykli Cordillera Blanca a výhľad na zasnežené vrcholky.

Abra La Raya

Peru 4335 m

Dlhé stúpania a klesania sú bežným koloritom v horách Peru. Na náhornú plošinu Altiplano je treba vystúpať až do 4000 m a na ceste tam som prešiel cez sedlo Abra La Raya. V údolí ma čakala búrka, ktorej som sa nakoniec tesne vyhol.

Abra La Raya Peru
Abra La Raya je horské sedlo v Peru.
Abra La Raya a bicykel
Abra La Raya a bicykel v Peru s búrkou v údolí.

Highwood Pass

Kanada 2206 m

Najvyššia spevnená cesta v Kanade a išiel som ju, keď bola uzatvorená. Následne som zistil aj prečo, ale aj napriek 2 hodinám tlačenia bicykla môžem vrelo odporučiť. Výhľady, príroda a krásne stúpanie.

Horské sedlo Highwood Pass
Horské sedlo Highwood Pass so snehom, kde som sa zabárala prenášal bicykel vyše 2 hodiny.
Krásne výhľady Kanaskis Trail
Krásne výhľady na kopce na Kanaskis Trail.