Projekt

„To čo robíme je vyjadrením toho kto sme. Žiadne slová nie sú potrebné.“

Volám sa Karol a vítam ťa na mojej stránke. Pre mňa je vyjadrením toho kto som cyklistika, biznis, cestovanie, kreativita a neustále hranie sa. Výsledkom toho je aj sólová expedícia na bicykli okolo sveta. Chcel by som zvládnuť na naplánovanej trasa meria viac ako 80000 kilometrov, prechádza cez viac ako 60 krajín a na ceste budem viac ako 3 roky. S cykloturistikou som začal v roku 2004, kde sme boli na našej prvej cyklo expedícii v Bulharsku. Viac o tom kto som môžeš nájsť v sekcii o mne.

Aj keby sa to nepodarilo, je to výzva nielen mentálna, ale aj fyzický výkon. Kto neskúsi a nevyrazí, ten nevie. Za vlastné bez podporného vozidla splne naloženou batožinou prejdem cez hory aj púšte, cez nehostinnú krajinu, ale aj civilizované kúty po celom svete. Všetko sa vidieť  a stihnúť nedá, ale aspoň kúsok sveta by som chcel vidieť.

Video z Európy, Ázie a Austrále

Znie to možno odvážne, ba možno to niekomu pripadá trošku nereálne. Ale o tom to je skúsiť ukázať, že nepredstaviteľné a nemožné sú len slová. Asi sa pýtaš, prečo sa chystám na túto nebezpečnú expedíciu sám. Hlavne z dôvodu, že je veľmi ťažké niekoho nahovoriť na takúto cestu. Pridáš sa?

“Naša realita a možnosti sú ohraničené tým čo poznáme, vieme, kde sme boli a čo sme prežili. Preto je cestovať dobré. Limity nášho tela sú dané tým, ako sme trénovali a silou našej mysle. Tie obmedujú našu realitu. Niekde tam sú naše fyzické alebo vekové limity, cez ktoré nemôžeme ísť, ale musíme sa aspoň pokúsiť. Preto cestrovať s bicyklom je dobré.“

Začínam doma na Slovensku a cesta ďalej vedie cez Európu, ktorou prejdem na Blízky Východ, do Ázie, Austrálie, a krížom cez Južnú a Severnú Ameriku a cez Afriku naspäť do Európy. Cesta povedie cez všetky kontinenty okrem Antarktídy. Fascinuje ma kultúra a rozmanitosť sveta a chcem vidieť na vlastné oči a zažiť, čo sa tam deje. Vydať sa objavovať neznáme.

Cestou navštívim známe miesta, mestá, ale aj cez opustené, málo navštevované, históriou dýchajúce miesta, pútnicke miesta, ale aj obyčajné miesta, kde žijú bežní ľudia. Samozrejme často budem prechádzať cez úplne obyčajné miesta, ktoré treba prebicyklovať čo najrýchlejšie.

Na bicykli pôjdem na „ťažko“, teda všetko si budem niesť v taškách zo sebou. Na niektoré ťažšie úseky akými sú vyprahnuté púšte a opustené oblasti, budem musieť rozšíriť štandardnú výbavu o filter vody, solárny panel a niekedy si poniesť aj väčšie zásoby jedla. Človek musí na tejto ceste opustiť svoj doterajší spôsob života, Slovensko a všetko, čo je mu blízke a to nie je vždy jednoduché. Preto som sa venoval posledné tri roky pred cestou príprave. Je samozrejme lepšie mať skúsenosti a byť pripravený, lebo cesta nie je med lízať, ale tvrdá drina.

Spávať budem hlavne v stane alebo pod “širákom”, lebo nie je pre mňa takú dlhú cestu platiť ubytovanie v zariadeniach na to určených. V niektorých oblastiach, kde budú nízke teploty využijem aj kvalitný spacák. Je to o tom vedieť prežiť, uskromniť sa, ale hlavne byť spokojný  s tým čo cesta prinesie.

Idea

„Každá myšlienka, príbeh, začína v našej mysli a ak sme dostatočne odhodlaní činmi, sa zhmotní do reality.“

Všetci máme sny a jeden mi už niekoľko rokov vŕta v hlave. Slová klasika hovoria jasne –  sny sa majú plniť, inak v nás začnú pomaly hniť a spôsobia nám len problémy. Mojím snom je cesta okolo sveta. A vôbec nie len taká obyčajná. Sadnúť na lietadlo a obletieť svet je príliš jednoduché, ísť po vlastných je naopak veľmi náročné na čas, a ten je veľmi drahý. Keďže milujem cyklistiku, rozhodol som sa spojiť príjemné s užitočným a absolvujem to na bicykli. Najväčšou výhodou tohto spôsobu cestovania je priamy kontakt s krajinou a ľuďmi.

Táto cesta, ale nie je len o bicykli, ten je iba dopravným prostriedkom. Hlavne je to o poznaní a nadobúdaní skúseností, ktoré cestou získam od ľudí z celého sveta.  Je to o spoznávaní seba, o spoznávaní iných kultúr a spôsobom života, o prekonávaní nielen technických problémov, o priblížení sa k prírode, ktorá nám akoby mizne pred očami, o návrate k našej ľudskej prirodzenosti mimo svet konzumu, voľnosti a snahe posúvať sa fyzicky aj duševne ďalej. Objaviť čo najviac tvárí sveta a pocítiť slobodu na vlastnej koži. Vážiť si pocit luxusu (sprcha, posteľ), ktorý si môžeme dopriať každý deň. Je to dobrodružstvo, kde sa môžem spoľahnúť len na svoje inštinkty a snažiť prežiť len z toho čo si nesiem zo sebou. Lebo spoľahnúť sa môžem len na seba.