Kategórie
Blog

Čo ma cestovanie naučilo za vyše 5 rokov na cestách

Je toho veľa, ale čosi málo skúsim. Naučil som sa určite viac ako som čakal. Hlavne som sa veľa naučil o sebe a svete cez ľudí, ktorých som stretol a skutočné zážitky, ktoré som prežil. Lepšie ako desaťkrát čítať je raz zažiť a to platí.

Cestovanie nonstop umožňuje sa nevracať do bežnej rutiny

Ak zoberiem krajiny, jednotlivé kultúry a miesta, cez ktoré som prešiel, tak viem ako to funguje nielen na turistických miestach, ale aj na bežných miestach. Naučil som sa teda myslieť viac globálne, lebo mám prehľad o jednotlivých krajínách.

V tom mi pomáha aj fakt, že veľa krajín som bol vyše 3 mesiace a tým, že cestujem nonstop, tak sa nevraciam do bežnej rutiny, ale občas si aj na ceste musím oddýchnuť a jednoducho necestovať.

Bicykel umožňuje poznávať krajinu a spoznať ľudí

To je čaro cestovania na bicykli. Umožní mi krajinu spoznať nielen cez miesta, ale aj z cesty medzi nimi. Ak by som šiel autobusom, stopom, autom alebo inak, tak nestretnem ľudí a všetko medzi prstami uteká príliš rýchlo. Cestou stretávam neznámych ľudí a miestnych, s ktorými sa môžem dostať do kontaktu. Pôvodný plán je často len barlička a cesta sa cez deň vyvinie rôzne aj na základe toho čo sa udeje alebo odporúčaní ľudí, ktorých stretnem.

Improvizácia je základ

Život na ceste je pestrý naučil ma improvizovať, zlepšil určite už dobre rozvinutý skill na riešenie problémov. Tých je na dlhej ceste tisíce a treba to riešiť a nie vždy sú z toho súdka, ktorý mi je po chuti. K tomu teda patrí aj to, že prijímam čo mi cesta prináša a to mi určuje smer a trasu. Plán samozrejme je, ale neustále sa mení.:)

Raz hore, raz dole

Tak ako sa mení plán, človek ako aj v živote je veľakrát dole a hore. Keď je najhoršie, tak človek musí vedieť aký má cieľ, čo tu robí a ako sa s toho vymotať. To ma neskutočne posilnilo. Výhodou, keď je človek okolnosťami dole, tak sa môže spoľahnúť na to, že už bude len lepšie a treba to zvládnuť a nevzdávať sa.

Minimalizmus na cestách

Na ceste je dobré vedieť prežiť z mála a užiť si to čo najviac.Jedno oblečenie na teplo, na zimu, niečo na noc alebo 2 sety na jazdu na bicykli. Jedny sandále a cyklistická obuv. Viac sa do tašiek, ktoré nosím ani nezmestí. V praxi sa dá  aplikovať, že nie je bohatstvo koľko toho mám (oblečenie, majetok), ale koľko som toho prežil a čo viem.

Maličkosti sa stávajú dôležité

Dôležité je sa vedieť z maličkostí, ktoré cestá prináša, lebo pri prechode Austráliou som sa takmer 3 týždne s nikým nerozprával, čo potom aj rozhovor je veľká radosť. Po 9 dňoch bez sprchy je to úžasný pocit umyť.

Vzťah na cestách

Cestujem aj s priateľkou, ktorá sa ku mne raz za čas pridá a cestou mi pomáha. Naučili sme sa cestou prežiť rôzne situácie a hlavne vydržať spolu 24 / 7 v cudzom prostredí. To je dôležité aj pre mňa ako osobná skúsenosť, ktorú s partnerom doma v bezpečnom prístave nezažijem.

Najlepší ľudia sú v slobodných krajinách a v horách

Naučil som sa vo svete, že všetko je to o ľuďoch a o systéme. Na cestách vidím čo funguje a nefunguje. Nie vždy, ale vidím ako a kde to vo svete funguje. Ľudia sú dobrí a zlí a to ovplyvňuje práve ten a ich mentalita. Napríklad viem, že socializmus nikde vo svete nefunguje a ani demokracia nie je dokonalá, ak spoločnosť nie je vyspelá. Ľudia v týchto systémoch sú zničení a vykorisťovaní systémom (sú rovní a rovnejšší) a teda aj nešťastnejší (lebo ich podstata je štátom utláčaná). Teda sú aj menej pohostinní a nápomocní. Vnútorne “najkrajšších” ľudí som stretával v slobodných krajinách alebo horách, kde sú nedotknutí systémom a vedia čo je dôležité.

Všetko potrebuje čas

Veľká cesta ma utvrdila v tom, že nič také ako úspech za deň neexistuje a všetko si vyžaduje mať čas. Čas beží a ide si svoje. Platí to nielen pri cestovaní, ale aj v živote, že vybudovať alebo spraviť niečo veľké naozaj trvá. Je potrebná aj veľká príprava a trpezlivosť, kde postupne každý deň s plným nasadením makám na tom čo chcem. Nie je dôležité len dostať sa do cieľa, ale to čo sa deje na ceste od prvotnej myšlienky až do konca.

Byť spokojný a vďačný

V podstate som vďačný, za to, že som stretol toľko skvelých ľudí a mal silu sa dostať takmer do cieľa mojej vyše 6 ročnej cesty od pôvodnej myšlienky. Prešiel som dlhú cestu od momentu, keď som po nehode nevedel chodiť veľa mesiacov, až tam, kde som dnes. Uvedomujem si, že som mal veľké šťastie a musím poďakovať všetkým čo mi pomohli. Samozrejme bez nasadenia a tvrdej driny by to nešlo.

Spoľahnúť sa dá iba na svoj inštinkt a skúsenosti

Vo veľmi veľa situáciách na ceste som sám uprostred ničoho v cudzej krajine a spolieham sa len na svoje schopnosti a inštinkt. Ten mi neraz zachránil život alebo ma naviedol na správnu cestu. Dôležitý je v situáciách, ktoré sa v živote a na ceste vyskytnú.