Kategórie
Recenzie

Ako sa obliecť na bicykel do chladného počasia

Na cestách na bicykli, výletoch po okolí alebo pri tréningu je dobré mať kvalitné oblečenie, ktoré nám tieto činnosti uľahčuje robiť za akéhokoľvek počasia alebo v rôznych obdobiach. Na ceste okolo sveta potrebujem mať takmer všetko, aj keď nie vždy to potrebujem. Mením nadmorskú výšky, ročné obdobia a pologule. Trasu som vyberal čo najviac v teplom počasí, no občas sa stane, že ma chytí obdobie dažďa alebo zrazu tlačím bicykel v snehu.

V týchto momentoch sa hodí mať ľahkú a kvalitnú cyklistickú bundu do chladu alebo dažďa. Potešia aj návleky na nohy. Tie síce môžu časom premoknúť, ale držia nohy stále v teple, čo je dôležitejšie. Vhodným doplnkom je cyklistická čiapkateplé ponožky, napríklad na jeseň alebo na tréning v zime. V tomto článku priblížim, čo používam, nielen pri cestovaní s bicyklom.

Cyklistická bunda na cestovanie bicyklom a cyklistiku

Používam cyklistickú bundu Sportful Survival Goretex, ktorá patrí k top produktom značky. Myslím, že názov sa občas približuje tomu čo robím. Využitie nájde hlavne v chladnom počasí, aby som došiel aj v nepriaznivom počasí v pohode do cieľa. Ja ju používam najčastejšie pri jazde na bicykli (občas aj pomimo) od 3 stupňov do 20 stupňov. Pri nižších teplotách treba rátať aj so spodnou vrstvou – termo oblečením. Nad 20 stupňov mi je už zvyčajne príliš teplo.

Má niekoľko výhod. Bočné otvory na cirkuláciu vzduchu a priedušný materiál, ktorý zároveň vodu neprepustí. Kvalitný materiál je dôležitý – váha , priepustnosť vlhkosti späť a odolnosť. Nie menej podstatný aj strih, ktorý sedí a zadná predĺžená časť. Ak prší, zachytáva vodu a špinu z cesty. Výrobcovia oblečenia na šport a cyklistiku Sportful vedia, čo robia. Zo svojich skúseností ich môžem len odporučiť. V oblečení od nich cyklo tím Tinkoff Saxo, kde momentálne jazdí Peter Sagan.

Predtým som mal bundu v reflexnej farbe, no stále mám dosť reflexných prvkov na zadnej časti bicykla. Na čiernej verzii nie je až tak vidieť špinu. Bundu som preveril v rôznych podmienkach. Používam ju na ceste od apríla, kde som začal putovanie v Severnej Amerike a prešiel som s ňou už vyše 10 000 km. Zvládla dážď a chlad v Britskej Kolumbii, horské a suché prostredie v Colorade, kde som prešiel cez najvyššie položenú spevnenú cestu v Spojených štátoch.

Windstoperka na chladné počasie a večer

Občas prituhuje poriadne a preto je dobré mať na cestách v batožine pribalenú ešte o čosi teplejšiu bundu, ktorú neprefúka. Ja sa spolieham ňa tú čo mám pri teplotách pod 10 stupňov alebo počas chladných večerov. V kombinácii s termo oblečením je vhodná aj pre jazdu pod nulou. Myslím, že z bohatej ponuky na internetovom obchode Davorin si zľahka vyberiete kvalitnú bundu alebo iné cyklistikcé oblečenie.

Čo na cestách bicyklom pomôže?

Len bundy nestačia. Potrebné sú ako som v úvode spomenul aj iné doplnky k oblečeniu. Najčastejšie využívam Windstopper čiapku, dlhšie rukavice, návleky, termo oblečenie a teplé ponožky. Praktické veci, ktoré určite využiješ.

„Počasie si nemôžeme vybrať, ale môžeme si zvoliť to správne oblečenie.“

Nepremokavé tašky z pevného materiálu sú základ. Ja používam Ortlieb a nedám na ne dopustiť. Všetko je potrebné mať zbalené tak, aby som z nich dôležité veci na opravu bicykla a oblečenie do dažďa vedel rýchlo vytiahnuť. Pri obliekaní platí, radšej sa trošku spotiť ako prechladnúť, pretože liečiť sa z choroby cestou čas nemám. Našťastie som už dlho chorý nebol.

Kvalitné oblečenie by mal mať každý, kto to myslí s cyklistikou a cykloturistikou vážne. Kvalita je investícia do budúcnosti, ktorá umožní si šport viac užiť a menej sa trápiť v horšom počasí.